GP: Polska Grupa Zbrojeniowa remedium na problemy polskiej zbrojeniówki?
9 października 2014Gawlik powiedział dziennikarzom, że formalnie konsolidacja zakończyła się 2 października, gdy Polski Holding Obronny przekazał Polskiej Grupie Zbrojeniowej podległe spółki. "Teraz została już tylko kosmetyka" - podkreślił. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu odbędzie się w tej sprawie walne zgromadzenie akcjonariuszy, a potem zostanie już tylko złożenie dokumentów w sądzie rejestrow
Polska Grupa Zbrojeniowa, nazywana potocznie "Pegazem", ma zarządzać wszystkimi firmami zbrojeniowymi, w których udział ma Skarb Państwa.
Z procesu łączenia firm zbrojeniowych cieszy się kierownictwo resortu obrony. Ministerstwo przekazało do Polskiej Grupy Zbrojeniowej 11 zakładów produkcyjno-remontowych, którymi do tej pory zarządzało.
Wiceszef MON Czesław Mroczek powiedział IAR, że zjednoczenie rynku zbrojeniowego ułatwi resortowi prowadzenie przyszłych przetargów. Jako przykład podał program obrony przeciwrakietowej. Obecnie resort prowadzi rozeznanie na rodzimym rynku, które ma pokazać, jakie są możliwości produkcyjne spółek zbrojeniowych. Już w tej chwili partnerem do rozmów jest Polska Grupa Zbrojeniowa, która odpowiada za cały sektor państwowych spółek produkujących na potrzeby obronne. "I to jest ta wielka korzyść, że nie mamy kilkunastu podmiotów do rozmów, tylko jeden z wiedzą o całości" - powiedział wiceszef MON.
Konsolidacja zbrojeniówki rozpoczęła się na początku roku. Docelowo Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zarządzała prawie trzydziestoma spółkami. Na siedzibę "Pegaza" wybrano Radom.